Z higieną za pan brat, czyli jak nauczyć dziecko czystości

Higiena to temat, który dotyczy dziecka już od pierwszych chwil jego życia. Kompleksową pielęgnacją noworodka zajmują się oczywiście rodzice, ale maluch z każdym miesiącem jest coraz bardziej kontaktowy i ciekawy. Z czasem zaczyna zadawać pytania, „po co” i „dlaczego” i mieć własne zdanie na każdy temat. Kilkuletnie dzieci najczęściej protestują przeciwko ablucjom, unikają kąpieli czy mycia zębów. Dlatego ważne jest, żebyśmy umieli wytłumaczyć dziecku, dlaczego dbanie o higienę  jest takie ważne – to przecież my pokazujemy mu świat i jesteśmy dlań wzorem, a nas dziecko obserwuje i naśladuje.

dziecko-higiena

Wpajanie dobrych nawyków musi zacząć się na długo zanim malec będzie mógł samodzielnie operować takimi przyborami jak szczoteczka do zębów – od 1. miesiąca życia To, że niemowlak nie ma jeszcze zębów, nie oznacza, że higiena jamy ustnej jest na tym etapie zbędna. Buzię należy oczyszczać z resztek pokarmu przy pomocy zwilżonej przegotowaną wodą gazy – dzięki temu ustrzeżemy bobasa przed pleśniawkami, a jego mleczne ząbki przed próchnicą. Dziąsła masujmy wacikiem nasączonym rumiankiem. Pierwsze ząbki myjemy specjalną bardzo miękką szczoteczką nakładaną na palec – jeśli nie pominęliśmy wcześniejszych etapów, malec nie powinien protestować. Około 7 roku życia dziecko zacznie samo szczotkować zęby. Warto dodatkowo je do tego zachęcić dziecięcą owocową pastą i kolorową szczoteczką. Podobne zasady dotyczą higieny rąk, ciała, włosów czy uszu. Jeżeli te czynności powtarzają się regularnie od pierwszych chwil życia malca, stają się naturalne, oczywiste i ważne – to pierwszy krok do wyrobienia właściwych nawyków.

Niezwodnym sposobem na to, by dziecko chętnie dbało o higienę, jest forma zabawy. Niemowlaki kochają wodę – wykorzystajmy to i uczyńmy z kąpieli frajdę. Pomogą nam w tym zabawki do wanny, np. piszcząca kaczuszka. W sukurs przyjdą nam też stare przeboje; „Mydło lubi zabawę” czy „Hej, szczoteczko”. W higieniczne obrzędy zaangażujmy ulubionego misia czy lalkę – niech nasze dziecko zadba, by miały one czyste uszka i ząbki. Unikajmy natomiast straszenia groźnymi bakteriami i zwrotów typu „Wstydź się”, które wzbudzają poczucie winy.

Nie zapominajmy o higienie podczas spacerów czy wycieczek. Warto mieć przy sobie nawilżane chusteczki. Dzięki temu nie będziemy musieli rezygnować z jedzenia np. podczas spaceru, a ponadto maluch zrozumie, że zasady higieny są naprawdę ważne i nie obowiązują tylko w domu, ale także poza nim.

Reklamy

2 thoughts on “Z higieną za pan brat, czyli jak nauczyć dziecko czystości

  1. Mój maluch nie przepadał za myciem główki, ale kupiłam mu takiego fajnego wielorybka ze skip hopa, którego przykłada się do główki – wtedy podczas spłukiwania szampon spływa tylko po włosach i nie szczypie w oczka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s