Dzieci w sieci

Materiały edukacyjne w internecie są tak samo łatwo dostępne, jak i trudne do sklasyfikowania. Niełatwo jest wyselekcjonować te naprawdę wartościowe. Dziś, gdy każdemu wydaje się, że wystarczy założyć stronę, by zacząć zarabiać, treści na wielu portalach pozostawiają wiele do życzenia. Właśnie dlatego rodzice powinni zwracać baczną uwagę na to, czym zajmuje się w sieci ich pociecha.

Po co dzieciom internet?

Dzieci siadają przed komputerem z kilku podstawowych powodów. Po pierwsze dlatego, że lubią. Z tym lubieniem też może być problem. Jeśli od maleńkości były przyzwyczajane do urządzeń mobilnych (telefon, tablet), można mówić o uzależnieniu. W takim wypadku dziecko siada przed komputerem z bliżej nieokreślonego dla niego powodu. Po prostu przebywając z daleka od komputera, a często także od internetu, czuje niepokój. Można to dosyć łatwo zauważyć. Jeśli dziecko jest nerwowe, nadpobudliwe, łatwo wpada w złość, a uspokaja się, jak tylko usiądzie przed komputerem – mamy problem. Dzieci w internecie szukają różnorakiej rozrywki. Najczęściej oglądają bajki, ale także grają w gry, nierzadko gry kontaktowe. Nie jest to dobre rozwiązanie i rodzice powinni bacznie przyglądać się takim zabawom. Nie ma żadnej pewności, że po drugiej stronie monitora także siedzi dziecko, nawet jeśli jesteśmy na portalu dla dzieci.

Nauka w sieci

Inną formą przebywania w sieci jest nauka. W tym też prym wiodą portale proponujące założenie konta i oferujące różnorakie zadania dla dzieci na różnym poziomie. W tym także nie ma nic złego, o ile dobrze przyjrzymy się, za co faktycznie płacimy i czy nie przepłacamy. Ofert jest sporo i nie wszystkie niosą ze sobą naprawdę wartościowe treści. Warto także przyjrzeć się jak wygląda strona, jak działa, czy nie ma na niej za dużo reklam i czy można je zablokować. Są strony, na których blokada reklam oznacza automatycznie blokadę zadań do wykonania. Łatwo zauważyć, że powstają one głównie po to, by zarabiać. I chociaż w zarabianiu nie ma nic złego, to w przypadku treści dla dzieci należy szczególnie dbać o zachowanie równowagi między komercją a edukacją. Przykładem dobrze prowadzonej strony może być: http://bibliadladzieci.com/materialy/krzyzowki/

Internet to kopalnia możliwości i prawdziwa studnia bez dna, jeśli chodzi o wiedzę, ale też groźna pułapka dla tych, którzy się po internecie nie umieją poruszać. Dzieci są szczególnie narażone na niebezpieczeństwa cyberświata, dlatego dla ich dobra należy naruszać ich prawo do prywatności i sprawdzać, ile czasu spędzają w internecie i co tam robią.

dziecko z mamą przy komputerze

Świadome korzystanie z komputera z rodzicem jest rozwijające.

dziecko z komputerem

… w przeciwieństwie do samowoli i uzależnienia od najmłodszych lat.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s